Co powinniśmy wiedzieć o soczewkach kontaktowych?

Soczewki kontaktowe są wygodniejszą formą korekcji wzroku niż okulary. Pomimo iż w dzisiejszych czasach noszenie okularów stało się naturalne to wciąż wielu z nas, chce ukryć wadę wzroku. Większość dzieci i nastolatków woli soczewki kontaktowe, okulary czasami przeszkadzają, w niektórych czynnościach. Soczewki mają wiele zalet, m.in. nie ulegają zaparowaniu, gwarantują nam naturalny wygląd, mamy możliwość noszenia okularów słonecznych. Osoby, które chciałyby nosić szkła kontaktowe muszą wybrać się do optometrysty, to on specjalizuje się w doborze soczewek kontaktowych. Należy wybrać profesjonalny salon optyczny, w którym optometrysta przeprowadzi pomiar ostrości wzroku, ustali wady refrakcji oka oraz dokona pomiaru parametrów rogówki i to wszystko może nam wykonać optyk.slupsk.pl

Soczewki kontaktowe mogą być noszone przez osoby z wieloma wadami wzroku dalekowzroczność, krótkowzroczność tzw. soczewki sferyczne, dla tych którzy mają astygmatyzm soczewki toryczne, ale również dla osób starszych, jeśli nie mają przeciwwskazań zdrowotnych, a potrzebują do dali i bliży soczewki progresywne. Jeśli ktoś chciałby zmienić kolor oczu to również, ma taką możliwość, wybierając soczewki kolorowe zerówki. Na rynku mamy duży wybór soczewek dzielą się ze względu na materiał, czas noszenia czy też zastosowanie. Podział na materiał to soczewki miękkie, twarde, hydrożelowe. Natomiast jeśli chodzi o podział na czas noszenia jednodniowe, czyli jednorazowe, dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne.

Najczęściej wybierane są soczewki miesięczne, gdyż jest mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań. Na soczewkach rocznych mogą wystąpić osady białkowe, co może być przez oko odczuwalne jako ciało obce. Soczewki miesięczne sprawdzają się bardzo w okresie wakacyjnym czy też podczas ferii zimowych.

Kto nie powinien nosić soczewek kontaktowych

Alergicy – mają problem z dopasowaniem szkieł kontaktowych, ponieważ na powierzchni soczewki mogą osadzać się alergeny zwłaszcza roztocza lub kurz, które są trudne do usunięcia. Wszystkie płyny do pielęgnacji zawierają alergeny. W przypadku osób uczulonych na pyłki traw, drzew, czyli alergii sezonowej jest możliwość po konsultacji z lekarzem okulistą na przepisanie takich soczewek, ale najbezpieczniejsze jest wtedy soczewka jednodniowa. Taka soczewka zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji. Wykonana jest z przepuszczalnego hydrożelu, dzięki któremu oczy są dobrze nawilżone i nie osadzają się na nich osady białkowe.

Pacjenci z cukrzycą – w ich przypadku jest zmniejszenie wydzielania filmu łzowego, co może spowodować uszkodzenie rogówki. Lekarze odradzają tym pacjentom noszenia soczewek ze względu na możliwość wystąpienia infekcji.

Pacjenci z zespołem suchego oka – czyli z zaburzeniami filmu łzawego a inaczej ze słabym wydzielaniem łez wówczas śluzówka jest słabo nawilżona, co sprzyja infekcjom i podrażnieniom, uniemożliwia noszenie soczewek kontaktowych. Dla takich pacjentów lekarz może zalecić soczewki jednodniowe, czyli hydrożelowe, gdyż mają wysoki poziom uwodnienia.

Pacjent z zaburzeniami hormonalnymi – u którego choroba powoduje przesuszenie oczu, po założeniu soczewki może odczuwać ciało obce w oku. Pacjenci z nadczynnością tarczycy powinni skonsultować się z endokrynologiem.

Soczewki jednodniowe, czyli jednokrotnego użytku nie wymagają używania płynów pielęgnacyjnych. Mogą być używane przez osoby o wrażliwych oczach z zaburzeniami filmu łzawego, ponieważ nie podrażniają rogówki oka, ale również na wyjątkowe okazje jak śluby czy inne imprezy okolicznościowe. Bardzo często korzystają z nich osoby do pływania na basenie lub przy uprawianiu sportu.