Soczewki kontaktowe to alternatywa dla tradycyjnych okularów korekcyjnych, po które sięga coraz więcej osób kierowanych wygodą użytkowania, ale też lepszym wyglądem. Decydując się na zakup soczewek trzeba pamiętać, że z ich użytkowaniem wiąże się potrzeba szczególnej dbałości o to, aby nie doprowadzić do zaczerwienienia czy innych niepożądanych skutków ubocznych.

Płyny do pielęgnacji

Ze względu na bliski kontakt soczewek z gałką oczną człowieka niezbędne jest regularne dbanie o soczewki. Pomocne w tym celu są płyny pielęgnacyjne. Można wśród nich wyróżnić jednostopniowy płyn, który nawilża soczewki, oczyszcza je i dezynfekuje. Innym rodzajem jest płyn dwustopniowy. W tym przypadku mamy do czynienia z odrębnym płynem do czyszczenia i przechowywania soczewek oraz tabletkami przeznaczonymi do usuwania osadów białkowych. Ostatni rodzaj to płyny oksydacyjne, których zadaniem jest dezynfekcja, oczyszczenie oraz płukanie soczewek.

Pielęgnacja soczewek to podstawa

Pielęgnacja soczewek kontaktowych to absolutna konieczność i nieodłączny element ich codziennego użytkowania. Soczewki podobnie jak tradycyjne okulary korekcyjne narażone są na działanie bakterii i szkodliwych czynników zewnętrznych. Ze względu na ich bezpośrednią aplikację na gałkę oczną niezbędne jest więc usunięcie z powierzchni szkieł kontaktowych niemal wszystkich bakterii. Dotyczy to szczególnie soczewek wielokrotnego użytku, które zawsze należy dezynfekować po ich zdjęciu. W tym celu najlepiej umieścić je w specjalnym pojemniku do przechowywania soczewek i zalać kilkoma kropelkami płynu do czyszczenia. Tak przygotowane soczewki zaleca się przetrzeć palcem w celu usunięcia wspomnianych już bakterii i innych zanieczyszczeń. Następnie spłukujemy je płynem i przekładamy do specjalnego pojemnika, który służy do przechowywania soczewek. Obie komory pojemnika należy wypełnić płynem pielęgnacyjnym, zamknąć i pozostawić do następnej aplikacji. Po założeniu soczewek pojemnik należy wyczyścić i przygotować do kolejnego przechowywania soczewek.