Czym jest ciśnienie w oku?
Ciśnienie w oku jest to ciśnienie, wywierające płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę, określane jako ciśnienie śródgałkowe i wewnątrzgałkowe. Ciśnienie nie może być za niskie lub zbyt wysokie, by nie zaburzyło funkcji narządu wzroku, czyli problemów z widzeniem i właściwym samopoczuciem. Przy wysokim ciśnieniu występuje jaskra, nadciśnienie tętnicze lub stan zapalny oka. Bardzo ważna jest ciecz wodnista w oku, która odpowiada za napięcie, nawodnienie i kształt gałki ocznej. Jest ona nośnikiem dla odżywczych substancji, dla rogówki i soczewki. Musi być wytwarzana w odpowiedniej ilości, by ciśnienie w oku mieściło się w optymalnym przedziale, od 10 do 21 mm Hg. Przyczyną podwyższonego ciśnienia w oku jest niewłaściwy odpływ wodnistej cieczy, co skutkuje nadmiernym uciskiem na nerw wzrokowy, doprowadzając do jego uszkodzenia. Dlatego warto odwiedzać Salon optyczny P. Hilary Optyk Maciej Gawlik, w którym nie tylko dobierzemy okulary, ale także będziemy mogli sprawdzić poziom ciśnienia w oku. Najczęstszą przyczyną wyższej wartości ciśnienia jest jaskra, z zamkniętym kątem przesączania, kiedy odpływ cieczy wodnistej zostaje zablokowany przy zetknięciu się rogówki z tęczówką. A także jaskra z otwartym kątem przesączania, czyli następuje niedrożność kanału odpływu wodnistej cieczy wodnistej, w układzie beleczkowania poprzez odkładanie się złogów. Przyczyną podwyższonego ciśnienia w oku może być np. cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze oraz leki – steroidy. Niskie ciśnienie natomiast jest wywołane spadkiem ciśnienia tętniczego, po zażywaniu leków hipotensyjnych.
Jak ciśnienie w oku wpływa na zdolność widzenia?
Podwyższone ciśnienie tętnicze niszczy narząd wzroku. Powikłania miażdżycy, nadciśnienia tętniczego oraz zatorowości, przyczyniają się do zmniejszenia przepływu w naczyniach narządu wzroku. Wysokie ciśnienie w oku stopniowo uszkadza nerw wzrokowy, prowadząc do nieodwracalnej utraty wzroku. Należy więc wykonywać systematycznie pomiar ciśnienia w oczach, już po ukończeniu 40 lat. Występowanie nadciśnienia ocznego oznacza postępującą jaskrę. Nie należy więc lekceważyć żadnych, niepokojących objawów i dolegliwości. Salon optyczny P. Hilary Optyk Maciej Gawlik oferuje badanie wzroku, które po wczesnym wykryciu jaskry, zapobiegną całkowitej utracie wzroku, w efekcie choroby. Każde nieprawidłowe ciśnienie jest poważną sprawą, podlegającą natychmiastowemu leczeniu. Badanie dna oka należy wykonywać regularnie, ponieważ nieprawidłowe ciśnienie może nie być zauważalne, przez pewien czas. Brak objawów jest niebezpieczne. Ważna jest więc profilaktyka. Nadciśnienie tętnicze ma kolosalny wpływ na narząd wzroku. Podwyższone ciśnienie tętnicze niszczy naczynia, szczególnie, śródbłonek tętnic. Okulista, badając dno oka, można ocenić stan naczyń tętniczych. Wysokie i przewlekle ciśnienie tętnicze niszczy narząd wzroku.
Jak leczyć nieprawidłowe ciśnienie w oku?
Chcąc leczyć ciśnienie w oku, należy ustalić przyczyny choroby, a następnie dopasować odpowiednią metodę kuracji. Stwierdzenie zaburzeń jest w tym momencie podstawą. Niewłaściwe ciśnienie w oku może być spowodowane nieleczoną czy też nieprawidłowo leczoną przewlekłą chorobą. Dlatego należy rozpocząć kurację od konsultacji ze specjalistą i przejść przez badanie wzroku. Okulista może obniżyć ciśnienie, aplikując krople do oczu. Z pewnością zaleci zmianę nawyków żywieniowych, odpowiedni tryb życia i zmniejszenie stresu, jako jedne z przyczyn choroby. Zazwyczaj pacjent pojawia się u lekarza, w ciężkim stanie, więc leczenia jest już opóźnione. Zaburzenia widzenia objawiają się w zaawansowanym stadium zmian. Najpierw występuje zaburzenie ostrości wzroku. W drugiej fazie dochodzi do tworzenia się naczyń krwionośnych w siatkówce, co prowadzi do odwarstwienia. Naczynia rozwarstwiające wywołują krwotoki. Kiedy do nich dochodzi, następuje utrata widzenia, więc konieczny jest zabieg operacyjny, przywracający wzrok. Kompleksowe leczenie jest podstawą. Profilaktyczne badania zapobiegają postępowi utraty widzenia, dlatego czas odgrywa tu zasadniczą rolę.