Optyk Pan Hilary Słupsk | Badanie okulistyczne – kiedy i jak często je przeprowadzać?

Przejdź do zawartości strony Przejdź do menu
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
2021-11-30

Współcześnie problemy ze wzrokiem stają się bardzo powszechne w różnych społeczeństwach. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, jednak nie sposób odmówić winy wszechobecnej cyfryzacji i sztucznym światłom. Niestety wiele osób decyduje się na odłożenie badania wzroku aż do czasu, gdy dokuczliwość zmian w sposobie widzenia nie stanie się uciążliwa. Jak często powinniśmy badać wzrok?

Wizyta u okulisty lub optometrysty – kiedy się na nią udać?

Badanie wzroku powinno być przeprowadzane już od dziecka – pierwsze pomiędzy 2 a 3 rokiem życia, a kolejne na badaniach bilansowych. U osób dorosłych również duże znaczenie ma profilaktyka. W związku z tym zaleca się wizytę u okulisty lub optometrysty raz na dwa lata. Jednak jest to wskazanie dla tych, którzy żadnych problemów ze wzrokiem nie mają. Jeśli natomiast nosimy okulary lub soczewki kontaktowe, to wizyta u okulisty powinna wejść nam w krew co najmniej raz do roku. Co istotne nie ma tu znaczenia, czy odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości, związane przede wszystkim z ostrością widzenia.

Szczególnie o regularne wizyty u okulisty powinny dbać osoby, w rodzinach, których występowała jaskra, zaćma, stożek rogówki czy dystrofia rogówki. Warto mieć tu na uwadze konieczność wykonania bardziej dokładnych badań. Od momentu, gdy ukończymy 40 rok życia, powinniśmy pojawiać się u okulisty regularnie raz na rok. Od tego momentu mogą zacząć się bowiem pojawiać pierwsze objawy starczowzroczności i prezbiopii. Jest to naturalny proces, jednak wymaga odpowiedniej kontroli.

Profilaktyka wzroku

Jeśli odpowiednio często będziemy odwiedzać okulistę i nosić zalecone okulary i soczewki, to możemy skutecznie zahamować rozwój wad wzroku i dłużej cieszyć się z dobrej jakości widzenia. Oczywiście z czasem będziemy potrzebować okularów do czytania, a w niektórych przypadkach nie zdajemy sobie sprawy, że np. częste bóle głowy mogą być spowodowane pogorszeniem widzenia i koniecznością wprowadzenia metody korekcji. W wielu przypadkach dopiero odpowiednie leczenie okulistyczne przynosi poprawę w tego rodzaju dolegliwościach. Dlatego odwiedzajmy gabinet regularnie.

Powrót na początek strony