Pierwsze badanie wzroku należy wykonać u dziecka już w pierwszych miesiącach życia. Zawsze przed umówieniem takiej wizyty należy jednak zapytać, czy tak małe dziecko zostanie przebadane przez specjalistę - często badania małych dzieci wymagają specjalistycznego sprzętu, który nie jest dostępny we wszystkich gabinetach. Później powinny odbywać się systematycznie, aby zdiagnozować ewentualne wady wzroku. Jest to bardzo ważne, bo wcześnie wykryte wady można korygować. Wielu rodziców zwleka z wizytą dziecka u okulisty albo udaje się na nią, dopiero gdy można zauważyć niepokojące sygnały. Aby wizyta nie była dla dziecka stresująca, warto wiedzieć jak przygotować do niej dziecko.
Wyjaśnij dziecku przebieg wizyty u okulisty
Każde dziecko powinno przejść badanie wzroku. Istnieją również sygnały wskazujące na to, że trzeba udać się do okulisty lub optometrysty. Rodzic powinien zwrócić uwagę na takie objawy jak częste mrużenie lub pocieranie oczu przez dziecko, bliskie przybliżanie twarzy do kartki podczas czytania i brak umiejętności skupienia wzroku na jednym obiekcie. Dziecko nie wie czego się spodziewać na wizycie u specjalisty i może mieć obawy, będąc w nowym miejscu i w całkiem nowej sytuacji. Z tego powodu tak ważne jest, by wcześniej mu o wszystkim opowiedzieć. W domu można poćwiczyć z dzieckiem i pokazywać mu literki oraz cyferki na obrazkach z bliska i z daleka, aby je odgadywało, patrząc każdym okiem z osobna. Trzeba też uprzedzić dziecko, że okulista będzie zadawał różne pytania. Bardzo pomocna w tym, aby dziecko nie bało się badania wzroku, może być zabawa z nim w odgrywanie ról. Dziecko może się wcielać w rolę pacjenta i specjalisty. Można też opowiedzieć mu jakie ciekawe narzędzia bywają w gabinetach i do czego one służą. Wielu dzieciom odwagi dodaje świadomość, że będą mogły zabrać do specjalisty swoją ulubioną zabawkę. Jeżeli podczas badania wzroku dziecko ma otrzymać krople do oczu, to można również to poćwiczyć w domu, używając kropli fizjologicznych. Okulista lub optometrysta może stwierdzić, że dziecko powinno nosić okulary. Nie powinno ono tego odebrać jako czegoś złego, można mu wcześniej opowiedzieć, po co się nosi okulary i że są teraz bardzo modne. Aby je do tego przekonać, można mu pokazać zdjęcia w Internecie innych dzieci w okularach, albo postacie z bajek i wyjaśnić, że będzie mógł sam wybrać model okularów.
Warto również podkreślić, że zakres badania dzieci zależy od rodzaju specjalisty:
- okulista przy użyciu kropli rozszerzających źrenice lub porażających akomodację może określić, czy występuje wada wzroku wymagająca odpowiedniej korekcji oraz oceni przedni oraz tylny odcinek oka.
- optometrysta zajmuje się natomiast oceną widzenia obuocznego, funkcji wzrokowych, motoryki oczu i ciała oraz ćwiczeniami terapeutycznymi. Ocena optometryczna jest znacząca, ponieważ umożliwia ona stwierdzenie, czy u dziecka mogą występować problemy, tj. trudności w czytaniu czy przetwarzaniu informacji wzrokowych, co jest bardzo istotne dla rozwoju dziecka zwłaszcza w wieku szkolnym. Jest również w stanie ocenić wadę wzroku bez wprowadzenia kropli do oczu używając innych, bezinwazyjnych metod - a w przypadku konieczności zakropienia oczu, optometrysta dodatkowo zaleci wizytę okulistyczną w tym celu.