Optyk Pan Hilary Słupsk | Soczewki progresywne - dla kogo?

Przejdź do zawartości strony Przejdź do menu
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
2016-04-14

Okulary progresywne Okulary dla wszystkich, ale nie dla każdegoCzęsto pytają Państwo podczas wizyt w naszych salonach o soczewki progresywne. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze i najczęściej zadawane pytania ich dotyczące. 


Czym w ogóle są soczewki progresywne?

 

Soczewki progresywne pozwalają nam patrzeć w dal, do bliży i na odległości pośrednie (na przykład do komputera). W skrócie - możemy zastąpić dwie pary okularów jednoogniskowych jedną parą okularów progresywnych.Jak skonstruowane są soczewki progresywne?

Ogólny pogląd na budowę soczewek progresywnych 

soczewki progresywne

Po prawej stronie widzimy budowę konwencjonalnej (starszego typu) soczewki progresywnej, natomiast po lewej budowę soczewki Impression FreeSign® 3 firmy Rodenstock. Powyższe grafiki pokazują nam poglądową konstrukcję widocznego obrazu dla różnych soczewek progresywnych. Szare pole soczewki oznacza obszar martwy, czyli taki, w którym obraz jest mniej wyraźny i komfortowy dla oka. Wielkość szarego pola zależy od wielu czynników, m.in. klasy danej soczewki oraz przypisanych mocy danemu użytkownikowi.


Dla kogo są soczewki progresywne? 


Według wszelkiej teorii soczewki te są odpowiednie dla każdego, kto potrzebuje już dwóch osobnych par okularów do czytania i patrzenia w dal. Warto również wspomnieć, że moment, w którym musimy zacząć nosić okulary do bliży, przypada na mniej więcej 40 rok życia, co wiąże się z prezbiopią (starczowzrocznością). W zależności od stylu życia i rodzaju wykonywanej pracy soczewki progresywne można dostosowywać do użytkownika poprzez wybór odpowiedniej klasy i typów soczewek progresywnych. Bardzo ważnym elementem w doborze progresów jest profesjonalne i rzetelne badanie wykonane przez specjalistę (refrakcjonistę lub optometrystę) oraz rozmowa określająca rzeczywiste zapotrzebowanie użytkownika.


Czym różnią się soczewki progresywne od soczewek dwuogniskowych?

Soczewki dwuogniskowe są mniej zaawansowanymi technologicznie soczewkami, które posiadają część soczewki do patrzenia w dal i część do patrzenia do bliży. Dla wielu ważną różnicą jest również widoczność poszczególnych części, przez co na soczewce widoczna jest przezroczysta "wtopka" w dolnej części. Natomiast w soczewkach progresywnych moc optyczna zmienia się płynnie (progresywnie) od tej do patrzenia w dal w górnej ich części, aż do mocy do czytania -w dolnej części. Soczewki progresywne są bardziej estetyczne, gdyż z wyglądu przypominają zwykłe, jednoogniskowe soczewki, a ponadto dają możliwości widzenia przedmiotów położonych w różnych odległościach, również tych pośrednich przeznaczonych przykładowo do komputera.Jakie są przeciwwskazania do noszenia soczewek progresywnych?


Podczas rozmowy określa się rzeczywiste zapotrzebowanie użytkownika. Zdarzają się sytuacje , które wykluczają lub zmniejszają komfort noszenia okularów progresywnych. Należą do nich m.in. bardzo poważne wady wzroku, niektóre wady lub choroby układu wzrokowego, bardzo duża addycja (różnica między dalą a bliżą) oraz praca typowo biurowa. Ostatni z wymienionych czynników jest dość częstym powodem rezygnacji z soczewek progresywnych. O ile same soczewki progresywne posiadają moc do odległości pośrednich, o tyle dłuższa praca przy komputerze może okazać się niekomfortowa dla użytkownika. Patrzenie przez środkową część soczewki wymaga nienaturalnej postawy i ustawienia szyi, co po więcej niż godzinie lub dwóch przyczynia się do zmęczenia i dyskomfortu. Jeżeli użytkownik pracuje dużo przy komputerze (średnio po kilka godzin dziennie), to soczewki progresywne mogą okazać się niezbyt dobrym rozwiązaniem. Lepszą alternatywą są soczewki półprogresywne, tzw. biurowe. Posiadają one moc pozwalającą nam patrzeć do bliży i na odległości pośrednie (odległości do komputera), co może być również modyfikowane poprzez wybór odpowiedniej klasy i typu soczewek.


Dlaczego soczewki progresywne mają przeróżne wersje, które czasami różnią się ceną?

Na początku artykułu omawialiśmy konstrukcję soczewek progresywnych i ich kanały progresji. To właśnie te drugie głównie decydują o cenie. W zależności od wady wzroku i wieku nasze oczy będą wymagały od nas coraz to szerszego kanału progresji, aby wyraźnie i komfortowo widzieć. Im szerszy kanał progresji, tym wyższa klasa soczewki, co wiąże się też z wyższą ceną. Wiele osób sądzi, że przyzwyczai się do wąskiego pola widzenia, ponieważ nie ma wystarczających funduszy na tak drogi zakup i chcą wybrać niższą, niż zalecaną klasę. Jednakże prawda jest taka, iż soczewki progresywne są jednym z tych zakupów, które nie pozwalają nam na kompromisy i wymagają dopasowania do użytkownika. Jeżeli wybierzemy tańszą wersję soczewek progresywnych, może okazać się, że odczuwamy duży dyskomfort, a nawet nie jesteśmy w stanie funkcjonować w nowo kupionych okularach. Dlatego też należy podkreślić, że zakup soczewek progresywnych musi być przemyślany i dojrzały - pójście na kompromisy może okazać się strzałem w stopę.


Czy łatwo jest przyzwyczaić się do soczewek progresywnych? 


Adaptacja - a raczej jej szybkość - soczewek progresywnych zależna jest głównie od dwóch czynników: wybranej klasy soczewek i czasu w nich spędzonych. Jeżeli wybraliśmy soczewki z odpowiednim kanałem progresji dla siebie, to będziemy przyzwyczajać się do fukcjonowania w nich bez żadnego problemu. Jednakże niezależnie od wybranej klasy należy pamiętać, że soczewki progresywne należy nosić praktycznie non stop, aby zagwarantować sobie całkowitą, bezproblematyczną i szybką adaptację. Nasze oczy muszą przywyknąć do nowych warunków, co wymaga funkcjonowania przez cały dzień w okularach progresywnych.


W razie jakichkolwiek pytań, których nie uwzględniliśmy, można kontaktować się z nami mailowo na e-mail hilary@optyk.slupsk.pl .

Powrót na początek strony