Optyk Pan Hilary Słupsk | Gdzie można kupić dobry płyn do soczewek kontaktowych?

Przejdź do zawartości strony Przejdź do menu
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
2021-03-16

Soczewki kontaktowe to alternatywa dla tradycyjnych okularów korekcyjnych, po które sięga coraz więcej osób kierowanych wygodą użytkowania, ale też naturalnym wyglądem. Decydując się na zakup soczewek trzeba pamiętać, że z ich użytkowaniem wiąże się potrzeba szczególnej dbałości o to, aby nie doprowadzić do zaczerwienienia oczu czy innych niepożądanych skutków ubocznych.

Płyny do pielęgnacji

Ze względu na bliski kontakt soczewek z gałką oczną człowieka niezbędne jest regularne dbanie o soczewki. Pomocne w tym celu są płyny pielęgnacyjne. Można wśród nich wyróżnić płyny wielofunkcyjne oraz oksydacyjne. Płyny wielofunkcyjne są najbardziej popularną formą płynów ze względu na prostotę użytkowania - wystarczy wieczorem przy użyciu kilku kropli płynu wyczyścić soczewki na dłoni, a następnie umieścić na kilka godzin lub na noc w płynie. Płyny oksydacyjne ze względu na zawartość nadtlenku wodoru wymagają 6-8h dezynfekcji i neutralizacji w specjalnie zaprojektowanym pudełku, ponieważ bez wspomnianiej neutralizacji płyn ten może być szkodliwy dla powierzchni oka. Jego przewagą jest za to brak konerwantów w składzie i bardzo wysoka tolerancja wśród alergików. Zawsze w trakcie badanie specjalista powinien doradzić, który rodzaj płynu będzie odpowiedni do stosowania z danymi soczewkami kontaktowymi.

Pielęgnacja soczewek to podstawa

Pielęgnacja soczewek kontaktowych to absolutna konieczność i nieodłączny element ich codziennego użytkowania. Soczewki podobnie jak tradycyjne okulary korekcyjne narażone są na działanie bakterii i szkodliwych czynników zewnętrznych. Ze względu na ich bezpośrednią aplikację na gałkę oczną niezbędne jest więc usunięcie z powierzchni szkieł kontaktowych niemal wszystkich bakterii. Dotyczy to szczególnie soczewek wielokrotnego użytku, które zawsze należy dezynfekować po ich zdjęciu. Przed włożeniem soczewek kontaktowych do pojemnika soczewki zaleca się przetrzeć palcem w celu usunięcia wspomnianych już bakterii i innych zanieczyszczeń. Następnie należy umieścić je w specjalnym pojemniku do przechowywania soczewek i zalać płynem wielofunkcyjnym do momentu, aż soczewki będą zanurzone w płynie. Obie komory pojemnika należy wypełnić płynem pielęgnacyjnym, zamknąć i pozostawić do następnej aplikacji. Po założeniu soczewek pojemnik należy wyczyścić poprzez wylanie płynu oraz przeczyszczenie świeżym płynem lub solą fizjologiczną, a następnie pozostawić pojeminiki do wysuszenia. Pamiętaj - zarówno soczewki kontaktowe, jak i pojemniki na soczewki nie powinny mieć kontaktu z wodą. 

Powrót na początek strony