Badanie okulistyczne może skończyć się koniecznością zakupu okularów. Dzisiejsze modele i materiały wykorzystywane do ich produkcji, sprawiają, że każdy znajdzie styl i kształt okularów idealny dla siebie. Wiele osób traktuje okulary korekcyjne nie tylko, jako niezbędny element poprawy wzroku, ale też istotną część stylizacji. Na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Okulary coraz częściej stają się wyrazem naszej osobowości i stylu. Wybierając oprawki, decydując się na metalowe lub plastikowe wykończenie, neonowe lub spokojne kolory, podkreślamy nas styl i preferencje modowe. W salonie optycznym wykwalifikowany pracownik powinien pomóc nam wybrać najlepszy kształt oprawek. Jedną z najważniejszych rzeczy poza samym komfortem ich noszenia, jest zwrócenie uwagi na kształt naszej twarzy. Dobrze dobrane oprawki podkreślą urodę i zamaskują to, od czego chcemy odwrócić uwagę innych.

Twarz okrągła i owalna

Wybierając oprawki dla siebie, zwróćmy uwagę na materiał, z jakich je wykonano, dobierzmy kolor do naszych włosów i oczu, oraz zastanówmy się, w jakim kształcie oprawek czujemy się najlepiej. Sprawdzi się tutaj zasada przeciwieństw, czyli jeśli nasza buzia jest okrągła, przymierzmy kwadratowe oprawki- i odwrotnie. Dzięki temu łagodzimy zbyt ostre rysy i dodamy charakteru pełnym policzkom. Ważne jest jednak również to, jak się czujemy w konkretnym modelu. Możemy mieć jednak problem z określeniem kształtu naszej twarzy. Najbardziej popularny jest owalny kształt, postrzegany za najbardziej symetryczny. Tutaj mamy najwięcej szczęścia, gdyż do takiej buzi pasuje większość modeli oprawek. Nie należy jednak wybierać zbyt szerokich, gdyż mogą wyglądać nienaturalnie i nadawać karykaturalnego wyglądu. Twarz okrągła to przede wszystkim zaokrąglone kontury i wydatne policzki. Pasują do niej kwadratowe i prostokątne oprawki, również te zwężające się ku dołowi, jednak należy zwrócić uwagę na grubość oprawek. Zbyt grube nie dodadzą delikatności, a jedynie podkreślą szerokość buzi. Wiele osób ma również twarz w kształcie serca, gdzie wyzwaniem jest szerokie czoło i zwężająca się ku brodzie buzia. W takim przypadku najlepsze będzie kocie oko, ale z delikatniejszymi oprawkami, aby nie podkreślać najszerszego miejsca na twarzy.

Twarz kwadratowa i trójkątna

W przypadku twarzy kwadratowej może zależeć nam na odwróceniu uwagi od szerokiego i niskiego czoła, czy mocnej linii szczęki. Sprawdzą się tutaj oprawki okrągłe, pilotki, ale jeśli lubimy kontrasty to również te o wyraźnych kątach i zwężane. Połączeniem twarzy kwadratowej i owalnej jest podłużna, w której dostrzegamy wyraźne kąty i która również wymaga lekkiego złagodzenia rysów. Dla niej polecane są okulary z owalnymi oprawkami. Zależy nam na optycznym skróceniu twarzy, więc duże kocie oczy czy szerokie prostokątne oprawki bez kątów będą rozwiązaniem idealnym. Bardzo ciekawa jest też trójkątna twarz, gdzie może nam zależeć na złagodzeniu rysów: mocno zarysowanych kości policzkowych, spiczastego podbródka. W tym przypadku sprawdzą się okulary o okrągłym kształcie lub bardziej nowoczesne okulary pozbawione oprawek. Poza samym kształtem okularów należy zwrócić uwagę na to, czy opierają się na policzkach i jak leżą na nosie.